Čaj matcha je tradiční japonský nápoj, který se již více než 800 let používá k buddhistickým čajovým obřadům. Původně byl využíván jako tradiční japonský lék, ale díky skvělé chuti a široké škále pozitivních účinků se brzy stal oblíbeným po celém světě. A milují ho i naši zákazníci!

Zelený čaj se často řadí mezi vůbec nejzdravější potraviny. Jako součást vyvážené stravy vám může pomoci zlepšit soustředění, paměť a navíc funguje jako prevence spousty onemocnění. Čaj matcha má oproti obyčejnému zelenému čaji spoustu výhod, a právě proto má již stálé místo v naší nabídce.

 

Co je matcha?

Matcha je jemný smaragdově zelený prášek, který se narozdíl od ostatních zelených čajů zpracovává tak, aby si zachoval co největší množství zdraví prospěšných látek. Pěstuje se na zastíněných keřích a ke zpracování se vybírají jen ty nejjemnější mladé lístky. Ty se nejprve krátce spaří, čímž se zabrání jejich oxidaci a znehodnocení účinných látek, a poté jsou pomalu rozemlety na jemný prášek pomocí žulových mlýnků. Při tomto tradičním zpracování nejsou používána žádná aditiva ani konzervanty. Čaj matcha, který na našich stránkách nabízíme, je v BIO kvalitě. Máte tedy jistotu, že se k vám dostává produkt nejvyšší kvality.

 

Účinky

Matcha je zdrojem vitamínů A, C, E, K a obsahuje také komplex vitamínů skupiny B. Narozdíl od obyčejných zelených čajů, které pouze vylouhujete, při pití matchy konzumujete celý čajový list. Nápoj tak obsahuje spoustu vlákniny a minerálů.

Čaj matcha je spojován s velkým množstvím pozitivních účinků jako je prevence rakoviny, diabetu, vysokého krevního tlaku a onemocnění srdce. Kromě toho také pomáhá se soustředěním, podporuje paměť a dobrou náladu a díky vysokému obsahu antioxidantů bojuje proti stárnutí. Studie, kdy vědci porovnávali zdravotní problémy lidí, kteří zelený čaj nepijí, s lidmi, kteří pijí zelený čaj celý život, jasně dokazují jeho pozitivní účinky.

Účinné látky

Chlorofyl

Díky pěstování ve stínu obsahují čajové lístky velké množství chlorofylu, zeleného barviva, které má podobnou strukturu jako lidské krevní barvivo hemoglobin a zvyšuje jeho tvorbu a množství červených krvinek. Jde o významný antioxidant, který pomáhá tělu bojovat proti kyslíkovým radikálům. Zabraňuje tak oxidačnímu stresu, který může vést až ke vzniku rakovinného bujení. Chlorofyl má taky významné detoxikační účinky.

Theofylin a theobromin

Mezi další látky, které matcha obsahuje, patří theofylin a theobromin, které jsou chemicky podobné kofeinu, mají tedy stimulační účinky. Umožní vám udržet hladinu energie a déle se soustředit, stejně jako káva. Narozdíl od kofeinu ale nemají nežádoucí účinky v podobě velkých energetických výkyvů, uvolňují se pomaleji, takže jsou šetrnější k vašemu tělu.

L-theanin

Matcha prášek obsahuje velké množství aminokyselin. Jednou z nich je právě L-theanin, který pomáhá bojovat proti stresu, zlepšuje koncentraci a náladu. Pití matchy vám tak může pomoci se soustředěním při učení nebo plnění náročných úkolů. Díky pozitivním účinkům na vaši náladu vám matcha pomůže zachovat si klidnou hlavu i při stresových situacích.

Katechiny

Matcha obsahuje také katechiny a především katechin EGCG (pro zvídavé celým názvem epigalokatechin galát), který urychluje metabolismus a pomáhá tak při hubnutí. EGCG má také stimulační účinky a zlepšuje paměť a soustředění. Dále pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a funguje tak jako prevence proti ateroskleróze. Má pozitivní účinky na kardiovaskulární systém a snížení hladiny “špatného” cholesterolu, působí protizánětlivě, pomáhá regulovat hladinu krevního cukru, snižuje tvorbu kožního mazu a stimuluje funkci imunitního systému.

Náš sortiment BIO Matcha Tea

V naší nabídce produktů s matcha čajem si můžete vybrat z různých druhů balení a odrůd, nemusíte se však omezovat jen na pití tohoto zeleného nápoje. Popusťte uzdu kreativitě a zkuste využít kulinářské směsi s matchou třeba na ozvláštnění domácí granoly, upečte s ní lívance, křupavé sušenky, vyrobte domácí zmrzlinu nebo ji použijte do krémového rizota. Vašim nápadům se meze nekladou. A když vás přepadne chuť na sladké nebo menší svačinku, máme pro vás oblíbené Matcha Tea shaky s ovocným pyré, puding nebo oříšky v bílé čokoládě s matchou.

Matcha čaj má spoustu pozitivních účinků pro vaše tělo i mysl. Účinně bojuje proti stresu a pomůže vám zachovat si duševní pohodu. Ideálně při pomalém popíjení s vašimi blízkými :)

Další kvalitní doplňky stravy od značky Matcha najdete zde.

Hezký den a buďte zdrávi :-)

Tým Vitamino

Věrnostní program

Získejte speciální ceny pro registrované zákazníky, sbírejte body za objednávky a nakupujte tak své oblíbené produkty levněji.

-->