"Denně musíš vypít aspoň 2 litry vody!"

Předpokládáme, že s tímhle výrokem už jste se určitě setkali mnohokrát. Ve skutečnosti je ale potřeba objemu přijatých tekutin u každého jedince velmi individuální záležitostí a samozřejmě se mění s věkem, mírou tělesné aktivity a také v závislosti na okolních podmínkách, jako je teplota a vlhkost vzduchu či typ oblečení. Velmi důležitým faktorem je také konzumovaná strava.

 

Kolik tedy pít?

U lidí, kteří nemají mnoho pohybu, tráví většinu dne v klimatizované kanceláři a jedí zdravou stravu plnou zeleniny a ovoce, bude potřeba tekutin mnohem nižší než u jedinců, jejichž jídelníček obsahuje zpracované, energeticky vydatné potraviny s vysokým obsahem soli a cukrů, a kteří mají navíc hodně intenzivního pohybu na přímém slunci.

spánek

V ideálním stavu, pro zachování správné funkce všech orgánů, bychom měli denně přijmout tolik tekutin, kolik jich ze sebe vydáme. A to nejen močí a stolicí, ale také potem, dýcháním nebo dokonce pláčem.

Své optimální množství si ale musíte vysledovat sami. Nečekejte však na pocit žízně, jednak se většinou objevuje až při mírné dehydrataci, které byste se měli snažit vyhnout, a navíc nemusí odpovídat skutečné potřebě tekutin. K útlumu pocitu žízně dochází například s věkem, ale také při dlouhodobé lehké dehydrataci.

Piji moc nebo málo?

Nedostatek tekutin můžete pozorovat například podle suché či hodně mastné pokožky, vyschlých úst a popraskaných rtů, tmavě žluté moči a častých zácp. Mezi další hůře rozpoznatelné projevy může patřit častá bolest hlavy a závratě, zhoršená schopnost koncentrace, špatná paměť či ospalost.

Naopak příliš mnoho vypitých tekutin se může projevit nutkavou potřebou častého močení, která může narušovat spánek, a zvýšeným pocením. Z dlouhodobého hlediska může i nadměrné pití vést k nerovnováze minerálů v krvi a přetěžování srdce a ledvin.

Co pít

spánek

Nejzdravějším nápojem je samozřejmě čistá voda. Zejména pokud žijete v místě s méně kvalitní kohoutkovou vodou, doporučujeme ji filtrovat a střídat s kvalitní minerální vodou. Pokud máte problém pít pouze čistou vodu, nebojte se část tekutin obměnit, například obohacením vody citronovou šťávou nebo přidáním trochy 100% ovocného nebo zeleninového džusu, případně si udělejte neslazený ovocný či bylinkový čaj. Vyhýbejte se však častému pití limonád a jiných ochucených nápojů, které obsahují vysoký podíl cukru a dalších přídatných látek.

S dostatečnou hydratací vám může pomoci také váš jídelníček. Zatímco v zimě do sebe dostanete mnoho tekutin polévkami a různými omáčkami, zejména v létě zařaďte do jídelníčku i čerstvé potraviny s vysokým obsahem vody. Mezi takové patří například okurka, listový salát, rajčata, jahody či meloun, ale i další zelenina a ovoce. Tak si je nezapomeňte přibalit do batohu vedle flašky s vodou na váš příští výlet. :-)

Svěží léto vám přeje Vitamino

Věrnostní program

Získejte speciální ceny pro registrované zákazníky, sbírejte body za objednávky a nakupujte tak své oblíbené produkty levněji.

-->